Genuint uppäggad i Vitå – en hönas bravad.

Det verkar som om åtminstone en av våra hönor tror hon är en struts.  Detta eftersom häromdagen låg, bland de andra äggen, i hönshuset ett ägg av storlek XXXL.

Genuint uppäggad Vitåhöna !
Genuint uppäggad Vitåhöna !

Till vänster på bilden ett vanligt ”Large-ägg” – vikt 59 gram. Jag har inte vägt jätteägget och det väger 105 gram! Vanliga XXL-ägg väger ca 70-75 gram.

Den stora ägghögtiden – Påsken – närmar sig visserligen men än är det en månad kvar. Kanske är äggets storlek ett uttryck för hennes längtan efter sol, värme och årets frigång ute bland blommor och blad krafsande efter mask och annat ätbart.

Det finns ett gammalt uttryck som lyder ”små hönor ska inte lägga för stora ägg, för då blir de så sladdriga i ändan” (med andemening syftande på människor om att man ska inte vara för stor i käften). Detta uttryck passar inte bara på en del personer i min geografiska omgivning utan uppenbarligen också på en alldeles särskild höna här i Vitå.

Månntro vilket sällskap hon väljer?