Om längtan efter svalare dagar

Just nu, det vill säga sedan ca tre veckor tillbaks, har vi en utetemperatur om ca. 25-34 C. Det var ju bra när man höll på med att bärga höskörden, för då vill man ha torrt och varmt. Men nu, suck, för en viking som undertecknad är medelhavstemperatur inget jag längtar till. En dagstemp på ca 20 C är precis lagom, tycker jag.

Alltnog, vi är många som har synpunkter på vädret.

Som vanligt så har Norrbottenskusten haft det bästa vädret i Sverige. Solligan leds överlägset av Luleå, efter en skral början i juni. Men, om man verkligen mätte alla soltimmar dvs från soluppgång till solnedgång skulle vi här i Norrbotten även en medioker sommar spöa skiten ur alla ölänningar och gotlänningar. Men detta insåg man på SMHI så man normerade det så att man bara mäter från midsommar och när solinstrålningen är minst 120 W per kvadratmeter, så när solen lyser men lågt på Norrbottens himmel, då räknas inte det !

Så här angav SVT läget i solligan den 19 juli (och sedan dessa har den gassat oavbrutet här i Norrbotten).

soltimmar_sedan_midsommar

 

Men, nu börjar jag längta efter lite regn. Ett stilla sommarregn som kan mätta markens torrhet  – ca 20-30 mm behövs.

Vädret liksom så mycket annat här i livet är inte jämnt fördelat och förresten om man för ett ögonblick skulle tillåta sig att vara lika regional som de är nere i Mälartrakten, så har jag svårt att bli upprörd över att vi ska få ca 2 graders högre årsmedeltemperatur.  😉

Glad fortsättning på sommaren – i Norrbotten.