För några veckor sedan gick media ut med information om att Norrbottens Läns Landsting, NLL, hade beslutat sig för att finansiera en ny flyglinje från Uleåborg i Finland via Luleå till Tromsö i norra Norge. Uppgiven sponsorskostnad för NLL var 5 miljoner kronor per år i fem år, dvs 25 miljoner kronor inalles.
Samtidigt bär jag i minnet argumentationen från NLLs sida när de för några år sedan beslöt sig för att fimpa akutkirurgin vid Kiruna Lasarett, eftersom det skulle bli så dyrt. Kostnaden 5 miljoner kronor per år nämndes då. Trots alla protester från såväl LKAB som många Kirunabor lades akutkirurgin ner. Så dagsläget där är att sjuka personer i olika tillstånd fraktas till Gällivare sjukhus med ambulans, taxi, privatbilar, tåg eller buss (när dessa går).
Vad bra med en ny flyglinje, säger den insiktslöse, då kan ju arbetslösa norrbottningar kanske få jobb i Norge eller Finland.
För egen del ser jag det uppenbara att det underlättar för svenska sjuksköterskor och läkare att få möjlighet att jobba i Norge.
– Den insiktslöse inflikar att det är väl bra, där söker de med ljus och lykta efter sjuksköterskor och läkare och tar gärna svenska sådana.
Problemet? Vi har inga arbetslösa norrbottniska sjuksköterskor eller läkare, det råder istället stor brist på sjukvårdspersonal i vår norrbottniska verklighet. Fler och fler söker sig en bättre ekonomisk tillvaro i just Norge och veckopendlar hem på helger. Svenska läkare tar stafettjobb i Norge där de tjänar 2-3 gånger så mycket som här i Norrbotten och har en bättre arbetsmiljö såväl vad gäller stress som hur de blir behandlade av vårdadministrationen.
Och återigen i detta prekära läge för oss norrbottningar, hur gör Norrbottens Läns Landsting för att möta dessa utmaningar?
-Jo de startar en flyglinje vars enda funktion kommer att bli att det underlättar för våra norrbottniska sjuksköterskor och läkare att jobba i Norge.
Så kontentan – vad är då den?
-Jo, bli inte sjuk här inom NLLs domvärjo utan försök bli det i Nordnorge, för då är chansen stor att du blir behandlad av en mycket kompetent norrbottnisk läkare/sjuksköterska.
Någon insiktsfull vän till mig sa en gång att ”Norrbotten – det är väl botten i norr” och med tiden som går och våra politikers idoga arbete så infrias hans raljerande alltmer.
Så mitt förslag; -Skrota hela politikerkåren inom Landstinget, de har med Kent Ögren i spetsen gång på gång demonstrerat sin inkompetens och oförmåga att fatta vettiga beslut, när de utövar den av folket givna makten. Det är länge sedan de slutade upp att vara allmänhetens tjänare för att bli sheriffen i Sherwood. Avveckla alla Landstingsråd och låt sjukvården skötas av dugliga tjänstemän som inte behöver tillfredsställa olika maktgrupperingar och som kan jobba för att behålla och attrahera alla de duktiga läkare och sjuksköterskor som nu flyr Norrbotten och NLL.
Använd pengarna som då frigörs, när vi inte längre behöver arvodera alla ”gratisätare”, till att möjliggöra för sjukvården att skapa en bättre kontinuitet och därmed för patienterna tryggare vårdsituation.
-Och låt de som kan kommunikationer hantera dessa. Som yttersta garant har vi ju alltid den svenska staten som har (borde ha) ansvar för helheten i hela Sverige.