Jag har idag, i min egenskap som ordf i Föreningen Vitådalen skickat en uppmaning till kommunens landsbygdsutvecklare Jan Unga att snarast tillskapa en sådan konferens.
Vi som deltagit på kommunens s.k. samrådsmöten, där herr Unga var med känner, tyvärr, att Jan Unga inte kunde uppfattas som att stå på landsbygdens sida. Personligen tyckte jag att hans uttalanden och allmänna stil snarast var som ytterligare en i raden av kommunala tjänstemän som agerade som politikernas ”puppets on a string”.
Låt oss se vad som händer på kommunens landsbygdskontor – jag avvaktar med spänning.
Min uppmaning till alla er Luleå Kommuns landsbygdsbor är att rikta en uppmaing till Jan Unga och komunen att snarast tillskapa en sådan konferens som borde komma till stånd innan Luleå Kommuns politiker beslutar om att lägga ner landsbygdens skolor i kommunen.
Så här skrev jag idag;
Hej Jan,
Du har ju kommunens uppdrag att arbeta för Luleå Kommuns Landsbygds utveckling. Som framgår av rubriken så vill jag att du snarast tar ett initiativ för att anordna en konferens med rubriken ”Skolans betydelse för byautveckling i Luleå Kommun”.
Kallelse kan lämpligen gå ut till alla på Byautvecklingslistan med tillägg av våra kommunala skolpolitiker och högre tjänstemän på BUN/BUF.
Med vänlig hälsning,
Lars Nilsson
ordf i Föreningen Vitådalen
PS: Eftersom jag inte verkar finnas på din maillista och därmed inte har fått några utskick direkt från dig utan endast från andra som vidarebefordrat dem till mig, så bifogar jag min e-postadress.
braennaren@gmail.com