Så har då ÄNTLIGEN meteorologen på statskanalen visat att nu pekar alla prognoser på sommar o sol. Det betyder höskörd för undertecknad, med allt vad det innebär av höslåtter, dito vändning och hårdbalspressning och slutligen instapling i förrådet av årets skörd till, förhoppningsvis, glädje för fem fyrbenta kamrater.
I gamla traktorn finns ingen AC så man får köra med öppna fönster och slå ihjäl blinningar o flugor o andra störande flygande o surrande element alltmedan man försöker hålla en rät linje i körningen på fältet. I den ”nya” traktorn finns klimatanläggning, radio och snabbväxel. Så, kom inte och säg att utvecklingen har stått still inom maskinutveckling. Å andra sidan, för det finns alltid en sådan, så har väl kvaliteten inte utvecklats i samma riktning. Även inom traktorindustrin verkar man ha börjat snegla på bilindustrin med utbyte av enheter istället för lagning/byte av enskilda komponenter.
På senare årsmodeller av stora traktorer finns det gps för att underlätta styrningen, eller snarae rät-linje-hållningen, där satelliterna hjälper föraren att hålla en rät linje. Sånt tjafs känns inte nödvändigt häruppe i de norra delarna av Sverige, eftersom när man precis fått upp farten så tar tegen slut och det är dags att svänga. Några skånska typens kilometerstora fält finns nästan inte här. Vårt öppna landskap är fjällens och fjärdens, inte slättens.
Så nu är det bara att spotta i nävarna och köra igång. Måtte grejorna hålla och måtte vädret stå sig den nödvändiga tiden och måtte….
Önskelistan är enkel och årligen återkommande. 🌱🌞☀️🌤⛅️🌞🚜⌛️⌛️⌛️💵✅